Ben Söylerim’de Serdar Ortaç’ın kırdığı pot var ki…
Gizil Bayar

Gizil Bayar

Ekran Penceresi

Ben Söylerim’de Serdar Ortaç’ın kırdığı pot var ki…

04 Ocak 2017 - 00:29 - Güncelleme: 04 Ocak 2017 - 00:31

Fox TV’de yeni başlayan “En İyi Ben Söylerim” isimli yarışma programının başlayacağı duyurulduğunda, az çok televizyon izleyen herkes bunun “O Ses Türkiye”ye rakip olarak hazırlandığını fark etti.

Programın tanıtımının yapıldığı 22 Aralık’ta jüri medya karşısına geçtiğinde aslında Acun Ilıcalı büyük bir nefes aldı sanırım. Zira Ben Bilirim’in uzun soluklu olmayacağını televizyon yapımcısı deneyimi olan biri rahatlıkla görebilirdi.

Neyse bu ayrı bir konu. Fox TV yönetimi “Kervan yolda düzülür” mantığıyla hareket etmiş ve eksiklerin giderilmesini zamana yayma yolunu seçmiş olabilirler. Kim bilir?

İlk bölümü izlemek için akşam ekran başına geçtiğimde Fatih Portakal’ın programa muhteşem bir pas attığını gördüm. Televizyon içi dayanışmanın en güzel örneklerinden birini verdi. Yarışma stüdyosundan canlı bağlantı kurdu. Ayten Alpman’dan dinlemeye alışık olduğumuz haberin bitiş müziği olan “Memleketim” şarkısını yarışmacılar kendi yorumları ile dinletti izleyiciye.

Yarışma başladığında ise programda acemilik her yerinden akıyordu. 25 Yapım ilk program için göz dolduran bir performans sergilemekten epey uzak idi.

Aslında neredeyse programın başlayacağı güne kadar The Global Agency’nin fragmanının “tanıtım” diye ekrana gelmesi beni epey kuşkulandırmıştı. Yerli bir demo program çekip Fox Türkiye izleyicisinin önüne koymadılar.

Bunu “strateji” diye birileri, kanal yönetimine sunmuş ve hatta onları ikna da etmiş olabilir. Ama bu benim gibi ortalama izleyici açısından büyük bir eksiklikti.

Jüri üyelerine gelince…

Yukarıda jüri üyeleri kamuoyuna tanıtıldığında “Acun Ilıcalı rahat nefes almıştır” dememin sebebi ne Kibariye’nin müziğini tartışmak ne de Serdar Ortaç’ın 20 yıl aynı tarz müzik yapıp da pazarlamayı nasıl iyi yaptığına bağlamam değil. İki isim de yaptığını pazarlama konusunda kesinlikle çok başarılı.

Lakin, bir yarışma programının jüri üyeliği çok da kolay değil. Müzik bilgisi ve pazarlama yeteneğinden biraz daha fazlasını gerektiriyor.

Jüri üyeliği düşündüğünü “pat diye söyleme”nin ötesinde şeyler gerektiriyor. Jüri üyeleri, “boğaz dokuz boğum” sözünü “sekizini yut birini söyle” olarak bilmeli.

Jüri üyeleri eğleniyor, çekimler boyunca çok keyifli saatler geçiriyor ve bunun karşılığını da bol sıfırlı çekler alıyor olabilirler. Ama yarışmaya katılanlar için bu tür programlar “hayatlarının fırsatı” olarak görülür. Jüri üyelerinin söyleyecekleri bir söz veya verecekleri doğru olmayan bir karar, yarışmacılar kadar ekran başındakilerin de vicdanına dokunur.

Böyle bir yanlış adım, sosyal medyada bir sele dönüşmesi işten bile değil. Böyle olursa bunun önünde jüri üyeleri duramadığı gibi Fox TV de duramaz.

Programın final ya da “düet” bölümüne geçildiğinde sahnede Halil ve Mustafa vardı. Bu iki isimden birisi gecenin birincisi olup 10 bin TL para ödülünü de kazanacaktı.

Ben Söylerim’in galibi Mustafa Alışkan oldu / TIKLAYIN

Mustafa ve Halil’in düetinden sonra jüri üyeleri kararını vermeden önce Serdar Ortaç’ın sözü affedilir gibi değildi. Espri amaçlı söylediğinde şüphe yoktu. Ne var ki, “10 bin liralık para ödülünün yarısını kim kendisine verirse onu birinci seçeceği” yolunda söylediği söz programı ve yarışmacıyı şaibe altında bırakacak gibi idi. Mustafa da “Canın sağ olsun” diyerek kendisinin yarısını vereceğini söylemiş oldu.

Para konusu şakaya gelmez. Bazı yerlerde esprisi bile hata olur. Serdar Ortaç’ın söylediği tam da böyle bir yerdi.

Kibariye kendi birinci adayının Mustafa olduğunu söyleyip içinden zarif bir şekilde sıyrıldı. Serdar’ın birinci adayı da Mustafa idi. Ama Mustafa’yı seçemedi. Kararı seyirci jürisine bırakarak işin içinden sıyrılmaya çalıştı.

Umarım uzun soluklu bir yarışma olur ve “O Ses Türkiye” tek tabanca olmadığını görür.


Gizil BAYAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar